Araştırma Bilim ve Teknoloji

Güneşin gerçek rengi nasıldır?

Güneşin rengini kime sorarsanız sorun, ya sarı, ya da turuncu diyecektir. Hatta digital grafiklerde güneşin renk kodu #fff5f2 olarak kullanılır. Peki gerçekten güneş ne renktir? Güneşe sarıdır derken yanılıyor muyuz?

Güneşin gerçek rengi beyazdır. Ancak yeryüzünden Güneşi sarı görmemizin nedeni Dünyamızın atmosferinin Güneşten gelen ışığı dağıtmasıdır. Güneş’in yıldız sınıfı G2V’dir. G2 Güneş’in yüzey sıcaklığının yaklaşık 5.780 K olduğu, dolayısıyla beyaz renge sahip olduğu anlamına gelir. Günışığının atmosferden geçerken kırılması sonucu sarı gibi görünür. Bu mavi fotonların Rayleigh saçılımının sonucunda yeteri kadar mavi ışığın kırılmasıyla geride sarı olarak algılanan kırmızılığın kalmasıdır.

Özellikle Güneş doğduktan hemen sonra ve günbatımından kısa bir süre önce bizim bakış açımızdan Güneş sarı, turuncu veya kırmızı görünür. Ancak eğer uzayda seyahat ediyor olsaydık ve Güneşe kör olmadan çıplak gözle bakabilseydik Güneşi gerçek rengiyle yani beyaz olarak görebilirdik.Güneş ışığı bir prizmadan geçtiğinde kırılarak kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, çivit ve mor renk spektrumları görülebilir. (Gökkuşağı renkleri) Bütün bu renkleri karıştırdığımızda ise beyaz rengi elde edebiliriz.

Güneşten gelen ve bu renk spektrumundaki tüm renklerin karışımı olan beyaz ışığın düşük dalga boylu  renkleri olan mavi ve mor tonları atmosferimizdeki gazlar tarafından emilir. Yeryüzüne ise ancak geriye kalan kırmızı, turuncu ve sarı renkler  ulaşarak Güneşi sarı renkli görmemize sebep olur. Atmosferdeki mavi ve mor tonları emen gazlardan yansıyan ışık ise gökyüzünü mavi olarak görmemize neden olur.

Güneş ufka yaklaştığında ise bulunduğumuz yere göre açısı görecel olarak azalır ve Güneş ışınları bize ulaşıncaya kadar atmosferde daha fazla yol alırlar. Bu uzun yol esnasında atmosfer gazları mavi ve mor renk tonlarının yanı sıra yeşil ve sarı renkteki ışıkları emmeye başlarlar. Böylece Güneşten bize ulaşabilen renkler kırmızı ve turuncudur ve güneş doğumunda ve batımında Güneş bu sebeple turuncu ve kırmızı görülür. Tmosferin emdiği yeşil, sarı ve turuncu renk ne kadarfazla olursa yansıttığı renklerde o kadar değişir ve bu saatlerde gökyüzü mavi değil, turuncuya yakın görünürler. Aynı mekanizma atmosferde yoğun toz veya kirlilik olduğunda da atmosferde asılı olan partiküllerin ışığı emip yansıtması nedeni ile gökyüzünün daha fazla sarı veya turuncu görünmesine neden olur.

kaynak

Toplam 3,140 kez okundu, Bugün 9 kez okundu

PAYLAŞ
BENZER PARAGRAFLAR
Pavlov’un Köpeği
Geceleri Mavi Işığa Maruz Kalmanın Kanser eğilimine Etkisi
Kadınların Sesi Erkeklere Şarkı Gibi Geliyor

YORUM

*