Araştırma Bilim ve Teknoloji

Mars’ın Sırları Türkiye’de Aranıyor

New Scientist dergisinde yayınlanan habere göre Türkiye’nin ‘süper tuzlu’ göllerinde yaşayabilen organizmaların, Mars’ta da hayatta kalabilme ihtimali var. İTÜ tarafından yürütülen araştırmada Acıgöl, Salda ve Yarışlı göllerinde yaşayan mikroorganizmalar inceleniyor. Andy Coghlan’ın kaleme aldığı ve 10 Mayıs’ta yayınlanan yazıda, Mars’ı ziyaret etmeyi hayal edenlere önce Türkiye’nin tuzlu göllerine gitmeleri öneriliyor çünkü bu tuzlu göller, Mars’ta da yaşayabilecek türden ‘böcekler’e ev sahipliği yapıyor.

Şu sıra, mikrobiyologlar, Acıgöl, Salda ve Yarışlı göllerinin habitatı üzerine araştırma yapıyorlar. Mars’ta mikrobiyoloji düzleminde var olan hayatın sırrını anlamaya çalışan bilim insanları, yaptıkları araştırmaların Mars’ta ve diğer yaşanabilir gezegenlerde ve uydularda rastlanan mikropların varlığını açıklamaya yardımcı olacağı konusunda iyimserler. Satürn’ün uydularından Enceladus’ta bulunan okyanusların aşırı derecede tuzlu olduğu ve pH seviyesinin 9-12 arasında değiştiği anlaşıldı. Türkiye’deki Acıgöl, Salda ve Yarışlı, 8.6-9.5 arasında değişen pH seviyeleriyle Satürn’ün uydusundan elde edilen verilere en yakın habitata sahip su kaynakları.

Araştırma ekibini yöneten, İTÜ öğretim üyesi Nurgül Balcı, “Mars’ta ve diğer dünya dışı gezegenlerde yaşama potansiyeli olan canlıları tespit etmek için araştırma yapıyoruz” bilgisini veriyor. Araştırma kapsamında, Salda Gölü’nün tortularında rastlanan Carnobacterium viridians gibi Mars’ta hayatta kalabilmesi mümkün olan özel organizmalar inceleniyor. Nurgül Balcı, Mars’ta hayatta kalabilecek başka türleri de keşfedeceklerini düşünüyor. Balcı ve meslektaşı Cansu Demirel, Mars’taki “beyaz kaya” oluşumlarının göllerin çevresindeki stromatolitlere benzemesinden yola çıkmışlar. Göl tortusu içindeki bu mineral yapılı oluşumlar, mikroplar tarafından salgılanan magnezyum ve kalsiyum karbonat içeriklerinin tuhaf bir bileşimi.

 

Kaynak: – Çeviren: Melishan Devrim

Toplam 2,717 kez okundu, Bugün 6 kez okundu

PAYLAŞ
BENZER PARAGRAFLAR
Casus Çiçero
Arılar Sıfırı Kavrayabiliyor
Depremler Tsunamileri Nasıl Tetikler?

YORUM

*