Araştırma Yaşam

Yünlü Mamutlar Neden Yok Oldu?

Bilim insanları, son mamut türünden olan yünlü mamutların soyunun susuzluk nedeniyle tükendiğine ilişkin yeni bulgulara ulaştı. Buzul çağında yaşamış olan mamutların neslinin 5 bin 600 yıl kadar önce tükendiği düşünülüyor. Bilim insanlarının araştırmalarına göre, göllerdeki su miktarının azalmasıyla birlikte, günde 70-200 litre arasında su tüketmesi gereken yünlü mamutlar, bu suya erişemedi ve zamanla nesilleri tükendi.BBC Türkçe’de yer alan habere göre, bilim dünyası yünlü mamutların büyük bir çoğunluğunun aslında 10 bin 500 yıl önce yok olduklarını düşünüyor. Nesillerinin tükenmesinin iki nedeni olduğu varsayılıyor. Bunlardan birincisi insanların avlanması, ikincisi ise ekolojik değişimler. Mamutların birçoğunun nesli tükendikten sonra yünlü mamutların St. Paul Adası’nda 5 bin yıl daha hayatta kaldıkları anlaşılıyor.ABD’de yayınlanan akademik bilim dergisi, the Proceedings of the National Academy of Sciences’ta yayınlanan araştırmaya göre, St Paul’da yaşayan yünlü mamutların soyu ise 5 bin yıl daha sürdü. Buzul çağından sonra yeryüzünün ısınmaya başlaması ve deniz seviyesinin yükselmesiyle birlikte son mamut türünden olan yünlü mamutların da yaşam alanları daraldı. Bazı göller okyanuslara karıştı ve tuzlu suyun da tatlı sulara karışmasıyla tatlı su kaynakları azaldı. Çok fazla su tüketmesi gereken mamutlar, bu susuzlukla birlikte yavaş yavaş yok oldular.Mamutlarla ilgili araştırmalarda en çok fillerden yararlanılıyor. İki hayvanın fiziksel yapıları birbirine benzediği için su tüketim ihtiyaçlarının da aynı olduğu düşünülüyor. Dolayısıyla mamutların da tıpkı filler gibi günde 70 ila 200 litre arasında suya ihtiyaç duydukları düşünülüyor.İsviçre Tarih Müzesi’nde Evrim ve Genetik Profesörü Love Dalen da, “Bu araştırmayı incelediğimizde görüyoruz ki, St Paul adasında yaşayan yünlü mamutların durumu tarih öncesi çağda soyların tükenmesini en iyi anlatan olaylardan biri. Genel anlamda, bu araştırmada az nüfuslu canlıların ekolojik değişimlere karşı daha hassas olduklarını görüyoruz” dedi.Son mamut nüfusu kuzey buz denizindeki Wrangel adasında yaşıyordu. Bu türün de 4 bin yıl önce yok oldukları düşünülüyor.

Toplam 2,780 kez okundu, Bugün 9 kez okundu

PAYLAŞ
BENZER PARAGRAFLAR
Duygularınızı Okuyan Kablosuz Teknoloji
Karadeniz’in Turkuaz Renkli Girdapları
Karanlıkta Parlayan Mantarlar
2 Comments
 • Mihri
  29 Nisan 2018 at 07:56

  Bu araştırmaya bakıldığında fillerin de soyunun tükenmesi yakın maalesef 70 – 200 litre su gerçekten yüksek bir miktar Dünyadaki su miktarının azaldığı düşünüldüğünde ekolojiyi insanlar susuz kalmamak için bozacağa benziyor.

  • zehra
   29 Nisan 2018 at 14:58

   Kesinlikle.Bende sizin gibi düşünüyorum.İlk okuduğumda tüylerim diken diken oldu ve nesli tükenmekte olan canlıları düşündüğümde bu durum ekolojik denge için kaostan başka birşey düşündürmüyor.

YORUM

*